سوالی دارید ؟

3 تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن

3 تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن

چه فرقی بین وب سایت (website) و وب اپ (web app) هست؟ اگر جستجویی در گوگل یا ویکی پدیا داشته باشید می بینید تعریف های ارائه شده تقریبا مشابه می باشند و تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن چندان زیاد نیست.

 

تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن (1)

 

برای کار کردن با وب سایت و وب اپلیکیشن به اینترنت نیاز دارید و از راه مرورگر خود به آنها دسترسی خواهید داشت. هر دو از زبان برنامه نویسی شبیه در بک اند (back end) و فرانت اند (front end) استفاده می  نمایند و … .
بیایید در این باره کمی بحث کنیم و جزئیات بیشتری را به چالش بکشیم تا بفهمییم کدام یک از این دو با اهداف شما متناسب تر می باشد.

اطلاع رسانی یا تعامل

مهمترین نکته ی تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن در تعامل می باشد. وب سایت معمولا ماهیتی اطلاع رسان دارد. مثلا وبلاگ یا وب سایت خبری مورد علاقه خود را درنظر بگیرید. این وب سایت محتوایی متنی و بصری برای شما تولید می نماید که شما به عنوان کاربر می توانید آن را بخوانید  ولی نمی توانید به هیچ وجه روی آن تاثیری بگذارید.
در مورد وب اپلیکیشن، همانگونه که کاربر قادر به خواندن مطالب و اطلاعات است، می تواند اطلاعات را در صفحه تغییر دهد و یا آن را جا به جا و دستکاری کند. تعامل در این حالت می تواند به روش های گوناگونی صورت بگیرد مثل ارسال یک فرم و دریافت پاسخ، گفتگوی آنلاین، چیزهایی برای دانلود و یا پرداخت الکترونیک و غیره.
به جهت نشان دادن تعامل وب اپلیکیشن، یک اپلیکیشن بانکداری آنلاین را به عنوان نمونه انتخاب نمایید. این اپلیکیشن معاملات را بر طبق اطلاعات ورودی مشتری انجام می دهد. چنین عملکرد مشابهی را در وب سایت های شبکه های اجتماعی یا در فروشگاه های خرده فروشی آنلاین می توان یافت؛ جایی که کاربرها  به کاتالوگ می توانند سری بزنند و خریدهای خود را انتخاب نمایند. وب اپلیکیشن، کاربران را ازطریق بلاگ، پلتفرم های چت، تولید محتوا بر مبنای ترجیحات کاربر و امکان انتشار نامحدود محتوا، صرف نظر از اپلیکیشن های کوچک جدایی ناپذیر و درونی آنها که برای سرگرمی کاربران است به هم وصل می نماید. مثل جیمیل و فیسبوک.
همان گونه که قبلا گفتیم در حال حاضر به ندرت وب سایت هایی یافت می شوند که هیچ یک از عناصر تعاملی بودن را نداشته باشند. وب سایت های مدرن به شکل هستند که شامل بعضی از ویژگی های کوچک وب اپلیکیشن ها هستند. مثلا وب سایت یک رستوران که ممکن است از ویجت نقشه ی گوگل برای نشان دادن مسیرهای رسیدن به رستوران استفاده نماید. در چنین وب سایت هایی اگر چه میان محتوای اطلاعاتی و تعاملی تعادلی برقرار است  ولی تاکید بیشتر بر همان ویژگی اطلاعاتی آن می باشد مثل ویکی پدیا و خبرگزاری سی ان ان.
یک وب سایت معمولی شامل عناصر تعاملی کمتر و محتوای آگاهی دهنده ی بیشتری است که هدف این محتوا این می باشد که بیشتر وقت کاربر صرف دیدن، خواندن و شنیدن وب سایت گردد. وب اپلیکیشن ها چنین هدفی ندارند زیرا مهم ترین عملکرد آن ها تعامل می باشد.

 

تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن  در احراز هویت

فرایند احراز هویت شامل وارد نمودن ورود کاربر و رمز عبور برای دسترسی به سیستم می باشد. این فرایند در ساختار هر وب سایتی که به اطلاعات شخصی نیاز دارند الزامی می باشد. حساب های کاربری باید امن باشند تا در کاربر اطمینان ایجاد نمایند که امکان هیچ جور دسترسی غیر مجاز و فاش شدن اطلاعات مهم و حساس آنها وجود ندارد.
در وب سایت های اطلاعاتی احراز هویت اجباری نمی باشد. ثبت نام را به عنوان گزینه ای انتخابی می توانید درنظر بگیرید. ولی گزینه ای که قابلیت های بیشتری را به ثبت نام شدگان نسبت به ثبت نام نشدگان می دهد. به عنوان مثال شما می توانید وارد سایت خبری BBC گردید و اخبار و نظرات را ببینید ولی برای ثبت نظر باید یک نام کاربری برای خود داشته باشید. این یکی از همان امکانات بیشتری است که باید برای داشتنش ثبت نام نموده باشید.
ولی وب اپلیکیشن ها  نیاز به احراز هویت دارند چون محدوده ی گسترده تری از امکانات را نسبت به وب سایت به کاربر پیشنهاد و ارائه می دهند. تصور نمایید یک حساب کاربری در فیسبوک ایجاد نموده اید. اگر تعداد کاراکترهای شما در تعیین رمز مناسب نباشد حتما به شما تذکر می دهد. اگر این تذکر را نادیده بگیرید و تغییری در رمز خود ایجاد ننمایید احتمال دزدیده شدن اطلاعات و در معرض خطر قرار گرفتن شما بیشتر می شود. حتی ممکن است به ارسال ایمیل های نامربوط از حساب شما به دیگر کاربران توسط هکرها منجر شود.
احراز هویت در وب سایت می تواند لازم باشد ولی در وب اپلیکیشن هم لازم است و هم ضروری؛ آن هم به علت تهدیدهای امنیتی. پس وقتی که صحبت از وب اپ باشد خطرات احتمالی باید توسط توسعه دهندگان مورد بحث قرار گیرد.

 

یکپارچگی و ادغام در وب اپلیکیشن و وب سایت

یکپارچگی به معنای یکی نمودن و ادغام اجزای گوناگون به منظور ایجاد سیستمی جامع است. هم وب سایت و هم وب اپ امکان ترکیب شدن با دیگر نرم افزارها مثل CRM، ERP و … را دارند. با این حال، یکپارچگی و ادغام برای وب اپ ها متداول تر می باشد چون عملکرد پیچیده ی آنها، معمولا به تعامل با سیستم های بیشتری نیاز دارد.

مثلا ترکیب وب اپلیکیشن یک کسب و کار مثل فروشگاه اینترنتی با سیستم مدیریت مشتری یا همان CRM .CRM با جمع آوری اطلاعات کلیه مشتریان، یک دسترسی بدون دردسر برای کارمندان میسر می کند. این یکپارچگی به طور خودکار این امکان را فراهم می کند تا همه اطلاعات مشتریان اعم از نیازها، بازخوردها، ارتباطات آنها و… جمع آوری و دسته بندی گردد. پس امکان مطالعه ی رفتار مشتری، عادت های خریدشان و همچنین پاسخ سریع به مطالبات آنها را ایجاد خواهد نمود.
اگر چه وب سایت هم چنین اتصال و یکپارچگی با CRM می تواند داشته باشد ولی این امکان در وب سایت بیشتر یک ویژگی و انتخاب به شمار می رود تا اینکه مثل وب اپلیکیشن یک بخش جدا نشدنی از عملکرد هسته و بخش اصلی آن باشد.

 


به چه کسی شما نیاز دارید؟ توسعه دهنده ی وب یا توسعه دهنده ی وب اپلیکیشن؟

لازم است برای انتخاب بین توسعه دهنده ی وب سایت و وب اپ،  مواردی نظیر اهداف کسب و کارتان، محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید، مشتریان، چشم انداز ها و… را لحاظ قرار دهید. اطمینان یابید کارشناسی که استخدام می کنید مهارت و صلاحیت لازم را برای انجام همه خواسته های آنلاین شما دارد.

جمع بندی

اگر می خواهید حضورتان در دنیای وب جنبه ی اطلاع رسانی داشته باشد پس بهتر می باشد وب سایت را به وب اپ ترجیح دهید زیرا اصلا ماهیت وب سایت اطلاع رسانی می باشد ولی اگر  محیطی برای تعامل با مشتری و افزودن برخی عملکردها نیاز دارید باید وب اپلیکیشن را را انتخاب نمایید چون این امکان را به کاربر می دهد تا بعضی از اعمال را انجام دهد. مثل سفارش آنلاین، امکان اتصال و ادغام با سیستم های گوناگون دیگر و امنیت بالا.

 

امیدوارم مقاله 3 تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن که توسط تیم کارشناسی شرکت لحظه وب ارائه شده، مورد استفاده دوستان و عزیزانی که قصد برنامه نویسی و طراحی سایت و … را دارند قرار گرفته باشد. پیاده سازی طرح و ایده شما به بهترین شکل ممکن، مهم ترین هدف ما در شرکت لحظه وب است. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین شرکت با ما در تماس باشید.شما می توانید برای سفارش ، عکس برداری صنعتی ،طراحی و برنامه نویسی اپلیکیشن آندروید و … خود از طریق شماره تلفن های زیر با ما در تماس باشید:

 

شماره تلفن همراه 09122141469

شماره تلفن دفتر :01132365968

آدرس دفتر بابل :خیابان شریعتی معلم4 نبش نیمای 6